Preporuke 12.06.2018.

c_160_120_16777215_00_images_slike2014_slike2015_preporuke_za_zastitu.jpg

Obavijest voćarima! Obavještavamo voćare kako je u našoj Županiji od zadnje preporuke zaštite voćaka na svim lokacijama gdje imamo agro-klimatske stanice palo više od 20 l kiše

te je ispralo kontaktne fungicide, stoga preporučujemo u nasadima jabuka i krušaka izvršiti zaštitu protiv čađave krastavosti i primijeniti jedan od preventivnih fungicida: Captan 80 WG Dithane M-45, Mankozeb, Folpan 80 WDG, Polyram DF. Proizvođačima šljiva savjetujemo ponoviti zaštitu protiv narančaste pjegavosti primijeniti: Kastor , Dithan M-45, Pinozeb M-45, Futura 50 WP. Proizvođačima bresaka, nektarina i marelica preporučamo ponoviti tretiranje protiv šupljikavosti lista primijeniti jedan od organskih fungicida: Captan WP 50, Kastor, Delan 700 WDG. Protiv pepelnice na breskvama i nektarinama: Nativo i Luna experience ( djeluju i protiv truleži) oba pripravka imaju karencu 3 dana. Na ranijim sortama bresaka voditi brigu o karenci pripravka. U nasadima višnje protiv truleži ploda a prija najavljenih oborina primijeniti jedan od fungicida: Luna expirience ili Signum. U nasadima lijeske ponoviti zaštitu od uzročnika bolesti : pjegavosti lista i sive pjegavosti jednim od prpravaka : Signum ( 2 puta u vegetaciji) ili Systhane 20 EW ( 3 puta u vegetaciji).
Pripravke upotrijebiti prema uputi proizvođača i u skladu s Fitosanitarnim informacijskim sustavom, korisnici sredstava za zaštitu bilja trebaju voditi evidenciju o izvršenim tretiranjima.