Preporuke 02.04.2019.

c_160_120_16777215_00_images_slike2014_slike2015_preporuke_za_zastitu.jpg

Obavijest voćarima! Obavještavamo voćare intenzivnih nasada jabuka i krušaka da obave tretiranje prije najavljenih oborina protiv uzročnika bolesti čađave krastavosti. Jabuke i kruške se nalaze u različitim feno-fazama ovisno od položaja, a to su feno-faze ružičastog pupa otvaranje centralnog cvijeta a u nasadima krušaka u feno-fazi cvatnje.

Primijenite jedan od pripravaka: Chorus 50 WG ili Chorus 75 WG u kombinaciji s kontaktnim fungicidom: Dithane M-45, Captan 80 WG ili Polyram DF, ili sam pripravak :Chromodin S-65, Delan 700 WDG, Dithane DG Neotec. Protiv pepelnice u nasadima jabukama primijeniti Chromosul 80, Thiovit Jet ili Sumpor SC 80.
Proizvođačima bresaka, nektarina i marelica na kraju cvatnje preporučamo protiv šupljikavosti lista primijeniti jedan od organskih fungicida: Captan WP 50, Kastor, Delan 700 WDG. Proizvođačima nektarina i proizvođačima šljiva koji su prošle godine imali štete od tripsa po plodu, preporučujemo izvršiti tretiranje protiv tripsa ( Teaniothrips meridionalis i Thrips major ). Ličinke tripsa oštećuju plodnicu i tek zametnuti plod. Na epidermi ploda nastaju nekroze nepravilnih oblika što smanjuju tržišnu vrijednost ploda. Primijenite jedan od pripravaka: Vertimec 018 EC, Calinogor, Chromgor, Decis 2,5 EC.
Preporučujemo voćarima, proizvođačima šljiva kojima je u nasadu feno faza precvjetavanje, da izvrše zaštitu prije oborina protiv uzročnika M.laxa: Topsin M 500, Chorus 50 WG, Teldor SC 500, Switch 62,5, Signum, Nativo, Difcor, Indar 5 EW, Systhane 20 EW te protiv šljivine osice, upotrijebiti: Mospilan 20 SG, Chromogor, Calinogor, Decis 2,5 EC. Tretman izvršiti kad 2/3 latica cvijeta otpadne u kasnijim poslijepodnevnim satima.